شبکه های اجتماعی فراتر از بازاریابی (Marketing)

گرفتن عکس در مسافرت، خیابان، محل کار و… و به اشتراک گذاری آنها به طور معمول به ارتباطات روزمره ما تبدیل شده است. تقریبا هر پلت فرم رسانه ای به شما اجازه می دهد که زندگی خود را به دیجیتال تغییر داده و به صورت یکپارچه به اشتراک بگذارید.
صاحبان کسب و کار در رسانه های اجتماعی به دنبال توسعه نام تجاری و معرفی خود به مشتریان هستند. این یک راه آسان و خلاقانه برای تماس با بازار دیجیتالی است. طبق آمار 63 درصد مردم در شبکه های اجتماعی به صورت مداوم به انتشار محتوا می پردازند و  46 درصد ازآنها از رسانه های اجتماعی برای خرید آنلاین استفاده می کنند.

شرکت ها شروع به جمع آوری این آمار و نقش رسانه های اجتماعی در زندگی مشتریان خود می کنند. گرچه رسانه های اجتماعی به طور منظم به یک کمپین بازاریابی تاثیرگذار تبدیل میشوند اما میتوان فراتر از اینها از شبکه های اجتماعی استفاده کرد.

خدمات مشتری

در حالی که تعامل با مشتری در بازاریابی سنتی، عمدتا از طریق شماره تلفن همراه صورت می گیرد، پشتیبانی در رسانه های اجتماعی یک نگاه واقعی چند سویه به زندگی مشتریان شما است. این می تواند به عنوان یک ابزار، خدمات فوق العاده ای جهت قدردانی از مشتریان به شما بدهد و شفافیت و صداقت را به ارمغان بیاورد. به عنوان مثال شما میتوانید با صدای پیش فرض توییترمشتریان خود را به پیام های ارسالی این شبکه اجتماعی عادت دهید. همچنین این رسانه های اجتماعی هرکدام کانالهای ارزیابی مخصوص به خود را دارند که میتواند در یافت مشتریان بالقوه به شما اعتماد به نفس بالایی بدهند و به راحتی بازخوردهای مثبت و منفی را مورد ارزیابی قرار بدهید تا به فروش بیشتر شما کمک کند.

مشارکت مشتری

وقتی سایه حضور شما در محتوای دیگران نمود دارد احتمال اینکه در خرید بعدی آنها تاثیر داشته باشید زیاد است. بنابراین پاداش ها را باید از طریق رسانه اجتماعی ارائه کنید. از مسابقات مختلف برای ایجاد انگیزه استفاده کنید و یا پیشنهاد تخفیف خرید را در اختیار مشتریان خود قرار دهید و از آنها مشتریانی وفادار بسازید. افزایش مشارکت به معنای افزایش احتمالی مشتری است. می توانید با دعوت از دنبال کنندگان خود به گفتگو و بحث در پست های خود به بازخورد بهتر مطالب کمک کنید. این موضوع علاوه بر کمک به آشنایی بهتر نسبت به کسب و کار و یا خدمات شما، باعث ایجاد پل ارتباطی با نام تجاری شما نیز میشود.

توسعه محصول

با تحلیل مشتریان، شرکت میتواند نقاط قوت و ضعف خود را بهتر درک کند و با گوش دادن و بهره گیری از نظرات مردم بهترین بازخورد گرفته و به نقشه کسب و کار خود اضافه کنید ضمن اینکه به مشتریان هم حس مشارکت و موثر بودن دست میدهد. به علاوه چه راهی بهتر (رایگان) از نظرات مخاطبان شما برای بهبود خدمات و ایجاد ایده های جدید.

تجارت الکترونیک

به عصر سفارش آنلاین خوش آمدید. این روشی راحت تر و مقرون به صرفه تر از سفر به فروشگاه و یا برقراری تماس تلفنی است، به ویژه اکنون که اکثر خرده فروشان آنلاین از گزینه های رایگان و سریع حمل و نقل استفاده میکنند. اگر شما فقط فروش محصولات خود را در جغرافیایی خاصی ارائه دهید، خود را به میزان قابل توجهی محدود می کنید. سفارش آنلاین، محدودیت های جغرافیایی که در بازار شما وجود دارد را حذف می کند. چگونه می توان رسانه های اجتماعی را برای فروش آنلاین استفاده کرد؟ اول، اشتراک گذاری. هنگامی که شما محصول را به صورت آنلاین به فروش می گذارید، می توانید تخفیف هایی را برای خریداران ارائه دهید که شاید دوستان و آشنایان نیز محصول یا خدمت شما را از طریق رسانه های اجتماعی خود نیز به اشتراک بگذارند.

منابع انسانی

یکی از خصوصیات شبکه های اجتماعی، برقراری ارتباطی چند سویه با مخاطب است. این امکان هم سهولت اطلاعات محصولات برای فروش در کسب و کارها را میدهد هم ارتباط با بخش نیروی انسانی را فراهم میکند که حتی می توان از طریق رسانه های اجتماعی اقدام به استخدام نیروی مورد نیاز کرد. سایت هایی مانند irantalent، jobinja به شما اجازه می دهند فرصت های شغلی را در سراسر دنیا را به اشتراک بگذارند و انتخاب های بهتری برای خلق یه فرصت جدید به کسب و کار خود بدهید. عنصر اجتماعی یک لایه کاملا جدید را به روند مصاحبه سنتی اضافه می کند به طوری که قبل از مصاحبه، نیاز به شناخت بعد شخصیتی و قابلیت های افراد جهت رفع نیازهای خود دارید که حتی ممکن است این روند تا نهایی شدن کاملا از پروسه آنلاین بگذرد.

شبکه سازی

اگر شما ارزش رسانه های اجتماعی را بدانید می توانید به ارزش شبکه سازی بیشتر پی ببرید. امروزه ارتباط برقرار کردن با افراد جدید کار آسانی نیست اما با استفاده از یک چرخه با ثبات محتوایی که در صفحه خود آنرا دنبال میکنید راحت تر میتوانید به شبکه سازی از این طریق دست پیدا کنید و گستره افراد موثر در اطراف خود را گسترش دهید.
لینکدین برای این منظور ابزاری آشکار است، اما توییتر نیز یک شبکه باور نکردنی است. ابتدا ممکن است شبیه راه رفتن با چشم بسته به نظر بیاید اما پس از معرفی خودتان می توانید مکالمات را شروع کنید یا با استفاده از توییت کردن به دیگر کاربران به بحث های مشارکتی فعال بپیوندید.

نتیجه گیری: اگر به پتانسیل خود آگاهید، رسانه های اجتماعی می توانند موفقیت را به صورت خلاقانه و با صرف هزینه ای کم برای کسب و کار شما به وجود آورند. پس وارد شوید.

تفاوت دیجیتال برندینگ با دیجیتال مارکتینگ

تفاوت های اساسی این دو مارا بر آن داشت تا مقاله ای جامع و کامل آماده ارایه نماییم.

دیجیتال برندینگ چیست؟

برندسازی دیجیتال یک تکنیک برای خلق و مدیریت برند است که از ترکیبی از برندسازی اینترنتی و بازاریابی دیجیتال برای توسعه یک برند بر روی گستره‌ای از مکان‌های دیجیتال استفاده می‌کند .
از مکان های دیجتال میتوان به ارتباطات اینترنتی ،برنامه‌های کاربردی مبتنی بر ابزار و محتوای رسانه‌ای ،شبکه های اجتماعی نام برد.